Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nespletli si obec?

17. 12. 2013

 

Celé zastupitelstvo bylo odsouzeno, obec prodávala pozemky za pětikorunu

Proces, který nejspíš nemá v dějinách české komunální politiky obdoby a který bude mít zřejmě dohru až u Nejvyššího soudu, pokračoval v pondělí vyhlašováním rozsudku u Okresního soudu v Novém Jičíně. Soud uznal vinnými všech 13 obžalovaných bývalých členů zastupitelstva obce Hladké Životice včetně exstarosty Jaroslava Petržely, který v minulosti jako nezávislý neúspěšně kandidoval do Senátu.

Státní zástupce všechny bývalé zastupitele vinil z rozsáhlého zneužití pravomocí. Okresní soud, který se kauzou z roku 2006 zabýval od loňského podzimu, se s obžalobou ztotožnil. Výši trestů se ale všichni obžalovaní dozvědí až 28. ledna. Předsedovi trestního senátu se totiž při čtení obžaloby udělalo nevolno, a tak muselo být čtení rozsudku přerušeno a odročeno.

Soud se ztotožnil s obžalobou, podle které zastupitelstvo ve volebním období 2006 a 2010 prodalo stavební pozemky za extrémně nízké ceny, případně rozhodlo o jejich darování. Kdo měl štěstí, anebo patřil k rodinným příslušníkům či známým některých zastupitelů, mohl si tehdy stavební pozemek koupit za cenu pět korun za metr čtvereční.

Některé z těchto pozemků získaly za výhodnou cenu například dcery bývalého starosty. Na jednom z pozemků pan Petržela dokonce postavil dům, který poté prodal,“ uvedla advokátka Karla Návedlová, která u soudu zastupovala poškozenou obec Hladké Životice.

Žalobce žádal nepodmíněné tresty 

Výčet trestných činů, kterých se měl zejména starosta dopustit, je přitom delší a kromě nevýhodného prodeje pozemků zahrnuje například pojistný podvod nebo neoprávněné vyplacení odměny z obecní pokladny.

Státní zástupce ve své závěrečné řeči žádal pro dva z obžalovaných nepodmíněné tresty - jak pro starostu Jaroslava Petrželu, tak pro bývalého místostarostu. Obhajoba naopak žádala zproštění viny.

Aleš Honus, Právo

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Některé zveřejněné názory

(Kamenice, 18. 12. 2013 10:03)

Pondělí, 16.prosince 2013, 17:12:11  |  
Pojali obecní politiku po svém a udělali si z obce soukromou živnost,to je jenom jedna vesnice,kdo ví jak je to v dalších,pak nema být stát na huntě,když se rozkrada už od obecního zastupitelstva.DEMOKRACII pojali někteří lidé jako možnost se dobře(popřípadě i potomky)zabezpečit,jakymkoliv zpusobem.Dokud se neudělají majetková přiznaní a neprokaže se každý nabyty halíř jak byl získan,nic se v této zemi nezmění.

Re: Některé zveřejněné názory

(Chodov, 18. 12. 2013 10:36)

Pondělí, 16.prosince 2013, 18:30:27  |  
Nemá prý obdoby, tak to jsou novináři úplně vedle, to se děje téměř v každé vsi, v městě, v kraji a ve státní správě včetně všech dosavadních vlád.
Jako příklad si můžete vzít samotnou Prahu, nebo obec Šindelová, kde prodávali zastupitelé sami sobě za 1 Kč a to jen některým, ostatní tu možnost nedostali .

Re: Re: Některé zveřejněné názory

(Klášterec nad Ohří, 19. 12. 2013 10:00)

Pondělí, 16.prosince 2013, 18:35:12  |  
U nás také "soudruh" starosta skupoval pozemky za pětikačku a běhá okolo nás vesele dál. Jiný kraj, jiný mrav :-(

Re: Re: Re: Některé zveřejněné názory

(Velké Losiny, 19. 12. 2013 10:07)

Pondělí, 16.prosince 2013, 18:47:51  |  
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Víte co se říká. Kde není žalobce není ani soudce. A pokud co píšete je pravda tak seberte občanskou statečnost a zajděte na policii sepsat trestní oznámení. A to ještě dříve než ten Váš soudruh podá trestní oznámení na Vás za pomluvu.